Zawsze zalecam rozwagę

 
Zawsze zalecam rozwagę - rozmowa ze Stanisławem Osajdą  
   
Promieniowanie elektromagnetyczne jest wszędzie. I nie ma metody żyć z dala od niego. Jeśli jednak chcielibyśmy wyeliminować je ze swojego życia, powinniśmy wyrzucić z domu telewizor i np. zrezygnować z komórki. Tylko, po co to robić Czy są w ogóle jakieś dowody na to, że elektrosmog i używanie „komórki” lub smartfona szkodzi zdrowiu tym porozmawiamy z Stanisławem Osajdą, który dobrze znany jest lokalnej społeczności z dystrybucji profesjonalnych artykułów fryzjerskich i kosmetycznych i produkcji kombinezonów ochronnych  ESO 3 ALEKSANDER chroniących przed falami elektromagnetycznymi.
 
Gazeta Nowogardzka: Znamy przypadek, że po raz pierwszy we Włoszech tamtejszy Sąd uznał, że zbytnie użytkowanie z telefonu komórkowego może powodować raka mózgu?
   
Stanisław Osajda:  - Zapoznałem się z tym przypadkiem, bo o ile mi wiadomo z mediów mężczyzna rozmawiał średnio 3 godziny dziennie przez komórkę. To precedens, bo Sąd po raz pierwszy uznał, że nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego może powodować raka mózgu. W Polsce jeszcze o czymś takim nie słyszałem. 
Zasięgnąłem informacji o pewnych nowych pojęciach. A mianowicie, co to jest elektrosmog?
W takim lapidarnym uproszczeniu definicja Elekrosmogu to nic innego jak zanieczyszczenie środowiska promieniowaniem elektromagnetycznym. Powstaje on w okolicach urządzeń elektrycznych, telefonów, w pobliżu radioodbiorników i radarów. Czyli tam gdzie zawsze, gdzie pobieramy prąd z gniazdka.
Czy nadużywanie telefonu może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie?
Wiele jest banału w tym pytaniu i to  pytanie zawsze będzie wzbudzało wiele wątpliwości. Naukowcy stwierdzili, że włączona komórka podczas snu może powodować bóle głowy następnego dnia. Promieniowanie wytwarzane przez telefon hamuje i skraca sen. Osoby, które nie rozstają się z telefonem przed pójściem spać,  potrzebują więcej czasu do osiągnięcia głębokiego snu,  przez co ten czas jest krótszy.
Pana Firma, jako pierwsza w Polsce podjęła się produkcji specjalistycznych ubiorów chroniących przed promieniowaniem elektromagnetycznym? 
Zgadza się. Po analizie rynku sprzedaży odzieży ochronnej w Polsce stwierdziłem, że jest to bardzo dobry pomysł, który przyniesie pożytek dla osób pracujących w obrębie takiego promieniowania jak np. instalacja i obsługa anten komórkowych. Wiem, że ubiór jest bardzo bezpieczny, bo testy, jakie zostały na nim przeprowadzone na konkretnym człowieku wykazały, że pole elektromagnetyczne nie spowodowało np. uszkodzenia tzw. Kardiowertera, który nosił pacjent w swoim ciele. To świadczy o dobrej ochronie tego ubrania przed 
Działanie telefonu kom na organizm człowieka
zdjęcie normalne
DSC_0001
zdjęcie zrobione w podczerwieni
0
polem elektromagnetycznym niskiej częstotliwości. Ten „strój” to nie jest jakiś zwyczajny uniform. Tylko bardzo poważne osiągnięcie technologiczne, które zostało opracowane przeze mnie jak również innych naukowców, który odpowiada, a wręcz przewyższa technologią te sprowadzane z zachodu.
To dowodzi, że jest pan wciąż bardzo zainteresowany tym zadnieniem ? 
Od wielu lat ciężko pracuję na markę swojej firmy, ESO, która specjalizuje się w sprzedaży artykułów fryzjerskich.  Jej Głowna siedziba mieści się tu w Nowogardzie, ale ma również swoje oddziały w Szczecinie i Kołobrzegu, Stargardzie. Powiem panu, że kiedy przed wieloma laty zaczynałem „rozkręcać” ten interes, nie martwiłem się, że miałem za mało pieniędzy. Uważałem, że ograniczone fundusze to nie wada, lecz motywacja i w pewnym sensie taka przyczyna, bo nic bardziej nie rozwija pomysłowość i inwencja twórcza.
W takim razie posłucham chętnie, co jest zaletą tego kombinezonu, który co mówić przypomina w pełnym wyposażeniu uniform astronauty? 
Moje skierowanie było zawsze skierowane na zdrowie i życie człowieka. Dlatego alternatywą jest ten oto kombinezon na owe promieniowanie, które w zasadzie jest niemal wszędzie. Dlatego moja firma, którą kieruję, jako jedyna w Polsce i w Europie Południowo-Wschodniej podjęła się w roku 2005 prac badawczych mających na celu stworzenie kombinezonu chroniącego przed falami elektromagnetycznymi. Po trzech niemal latach prac techniczno-badawczych opracowałem własny, opatentowany model kombinezonu ochronnego, "ESO 3 ALEKSANDER”, który zyskał uznanie wśród odbiorców na terenie naszego kraju jak również i za granicą.  Od 2007r.jest producentem kombinezonu ochronnego ESO 3 ALEKSANDER do pracy w polach elektromagnetycznych, przeznaczony dla pracowników przebywających zawodowo w polach o zakresie pasm częstotliwości VHF, S, L, X oraz C dla obsługi urządzeń nadawczych, radiostacji, nadajników stacji bazowych, telefonii komórkowych, stacji radiolokacyjnych, radarowych, radionawigacyjnych, satelitarnych systemów łączności).Kombinezon jest lekki, przepuszcza parę wodną i nie utrudnia wykonywania czynności zawodowych, doskonale układa się pod względem antropometrycznym. 
zdjęcie normalne
DSC_0002
zdjęcie zrobione w podczerwieni
000
Spełnia wymagania zasadnicze dla specjalnego ubrania ochronnego oraz dodatkowe określone w wytycznych Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie szczegółowego trybu przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne (zał. do decyzji nr 98/MON z 3 1.03.2006 r.) 
Ponadto mój kombinezon ochronny otrzymał Postanowienie kwalifikacyjne nr 19/2007 oraz Sprawozdanie nr 54/2007/PMPE/T z dnia 25.07.2007 roku, wydane przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego w Warszawie w Pracowni Metrologii i Promieniowania Elektromagnetycznego.

Spanie ze smartfonem: To  już powszednia metoda zwłaszcza wśród dzieci? 
Dziecko i komórka zapytałbym  - od ilu lat?? Niestety coraz więcej małych  dzieci sięga po komórki i to jest zjawisko już bardzo widoczne. Dlatego stawiam sobie zawsze pytanie. Czy dziecko powinno mieć telefon komórkowy? Kiedy zdecydować się na zakup telefonu dla dziecka? Tutaj nie ma mądrej odpowiedzi. Dlatego zawsze zalecam rozwagę a na pewno już to, by nie pozwolić dziecku, by telefon zabierało do łóżka i spało z nim przez całą noc. 
Jak by pan podsumował naszą rozmowę? 
Ten temat tak naprawdę jak dla mnie jest wciąż niewyczerpany i tutaj bardziej skłonny byłbym do powiedzenia, że spotkajmy się za jakiś czas, gdy znowu ewolucja elektroniczna zrobi kolejny krok. Jak pan wie jest dziś masę różniących się od siebie wyników ekspertyz niedających podstaw do zaprzestania i zaniechania „komórek”. 
Dlatego w miarę możliwości starajmy się ograniczać obciążenie naszej głowy
i ciała falami pochodzącymi z telefonów komórkowych lub tego typu urządzeń.
​Wybierając nowy aparat, czy urządzenie AGD zwracajmy uwagę na podawane przez producentów wartości i jak najlepsze parametry ochrony zdrowia. Bowiem w ten sposób zachowamy większą ostrożność dla ochrony naszego zdrowia.
   
By jeszcze bardziej dopełnić informacji o tym zagadnieniu Gazeta Nowogardzka zapytała o komentarz dr nauk med. nefrolog, internista Lesława Bąka 

Gazeta Nowogardzka: Panie doktorze Czy urządzenia radiowo -telewizyjne mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i czy  trzymanie telefonu
komórkowego w kieszeni może mieć związek na nasze zdrowie? 
dr nauk med. nefrolog, internista Lesław Bąk Życie na ziemi uzależnione jest od prawidłowego działania ziemskiego pola magnetycznego. Wszystkie płyny ustrojowe jak : krew, limfa, płyny homeostazy są przewodnikami elektrycznymi. Każda komórka to mikroasmilator. Pola Magnetyczne wprawiają dzięki temu w ruchu noszą krew, w płynach przeobrażają się w jony i dochodzi do prawidłowego procesu przemiany materii. Wybitny fizyk, noblista prof. Heisenberg Werner stwierdził: energia elektromagnetyczna jest podstawową energią od, której zależy życie organizmów”
2. Czy Wszystkie te urządzenia są źródłem pola w postaci fali elektromagnetycznej?

Olbrzymia ilość aparatów wytwarzających dodatkowe pole elektryczne i magnetyczne tworzy tzw. Smog elektromagnetyczny.  W smogu komórki organizmu przestają funkcjonować 
Leslaw Bak lekarz     
normalnie.  Pojawiają się zaburzenia pracy narządów i choroby.
Już teraz Państwo określa przepisy ograniczające pozostawienie urządzeń w określonej odległości właśnie maszyn, urządzeń wytwarzających zbyt duże silne pole elektro-magnetyczne.  A w domu? : pralki, piecyki elektryczne, a w szczególności transformatory dla oświetlenia halo-grzewczego powinny być jak najdalej od nas w odległości 1,5metra. A, jak się to ma do komputera, telefonu, laptopa,  i drukarki? Czas pokaże, ale już teraz warto być ostrożniejszym i nie używać ich zbyt długo. W świecie, który dużymi krokami zmierza do tego, by elektronika stała się obowiązkowym elementem naszego życia, nadal możemy mieć jakąś kontrolę. Dlatego niech źródłem tej kontroli będzie ludzki rozsądek jak również większe uprzytomnienie, że elektronika jest wytworem nauki, która czyni, życie prostszym i zadawalającym w jego zwykłej egzystencji.                                                                                                                                                       
   Rozmawiał: Jarek Bzowy